Teresa Wargocka - Poseł Na sejm

Teresa Wargocka - slider

10
Luty

Dyktando z języka niemieckiego w Kałuszynie z udziałem wiceminister edukacji i Małżonki Prezydenta RP.

W poniedziałek wiceminister edukacji Teresa Wargocka towarzyszyła Małżonce Prezydenta RP Agacie Kornhauser-Dudzie podczas wizyty w Gimnazjum im. 6 Pułku Piechoty Legionów im. Józefa Piłsudskiego w Kałuszynie (powiat miński).

W szkole odbywało się V Regionalne Dyktando Języka Niemieckiego. Agata Kornhauser-Duda odczytała teksty dyktanda dla uczniów gimnazjum i liceum.

Podczas sprawdzania prac, wiceminister edukacji wspólnie z Pierwszą Damą odwiedziły mieszczącą się w szkole Izbę Pamięci Narodowej będącą specjalną pracownią nauczania historii.

Uczniowie podsumowali projekt „Historia miasteczka z koziołkiem w herbie w zbiorach Izby Pamięci Narodowej”. W przygotowanej prezentacji wspomnieli o najciekawszych eksponatach oraz wybitnych postaciach wywodzących się z lokalnej społeczności, które brały udział w walkach niepodległościowych. Gromadzone w Izbie eksponaty, dokumenty, fotografie, książki, przedmioty, militaria, listy i wspomnienia przyczyniają się do kształtowania i pogłębiania postaw patriotycznych. Stanowią one również istotny element w procesie wychowawczym oraz dydaktycznym dzieci i młodzieży.

Na zakończenie wydarzenia odbyła się gala finałowa konkursu, podczas której ogłoszono zwycięzców w poszczególnych kategoriach wiekowych i rozdano nagrody.

Pierwsza Dama pogratulowała laureatom i wręczyła zwycięzcom – Mistrzom Ortografii Niemieckiej – drobne upominki. Małżonka Prezydenta zaznaczyła, że uczenie się języka obcego to także kontakt z kulturą i tradycją innych narodów, co ułatwia ich zrozumienie, a to z kolei kształtuje postawy tolerancji i akceptacji wobec innych narodów.

Organizatorami przedsięwzięcia było Gimnazjum im. 6 Pułku Piechoty Legionów im. Józefa Piłsudskiego w Kałuszynie (powiat miński) i Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego.

Patronat nad wydarzeniem objęło Mazowieckie Kuratorium Oświaty w Warszawie, Burmistrz Kałuszyna, Ambasada Niemiec, Ambasada Austrii oraz Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Warszawie.

Fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP

Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej