Teresa Wargocka - Poseł Na sejm

Teresa Wargocka - slider

28
Lipiec

Wizyta Ojca Świętego Franciszka w Polsce. W Krakowie trwają Światowe Dni Młodzieży!

Wczoraj, w drugim dniu centralnych uroczystości Światowych Dni Młodzieży, które odbywają się w Krakowie, do Polski przybył z pielgrzymką Papież Franciszek.

Na Zamku Królewskim na Wawelu w spotkaniu Ojca Świętego Franciszka z Prezydentem RP Andrzejem Dudą, przedstawicielami rządu na czele z Premier Beatą Szydło oraz członkami korpusu dyplomatycznego, uczestniczyła także Anna Zalewska Minister Edukacji Narodowej. Obecna była także Teresa Wargocka Sekretarz Stanu w MEN.

Dziś Minister Edukacji Anna Zalewska wraz z Wiceminister Teresą Wargocką wzięły udział w uroczystej mszy świętej na jasnogórskich błoniach z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski.

Z kolei w niedzielę w podkrakowskich Brzegach Teresa Wargocka Sekretarz Stanu w MEN uczestniczyć będzie w Mszy Posłania. Uroczysta Msza Święta oficjalnie zakończy Światowe Dni Młodzieży. Wtedy też Papież Franciszek ogłosi kolejne miejsce spotkania młodych z całego świata.

Światowe Dni Młodzieży odbywają się po raz trzydziesty pierwszy. Pomysłodawcą i pierwszym gospodarzem tych Dni był św. Jan Paweł II, który zgromadził młodych w Rzymie (1984, 1985, 2000), Buenos Aires (1987), Santiago de Compostela (1989), Częstochowie (1991), Denver (1993), Manili (1995), Paryżu (1997) i Toronto (2002).

Po śmierci Jana Pawła II kontynuatorem dialogu Kościoła Katolickiego z młodymi był papież Benedykt XVI, który przewodniczył kolejno spotkaniom w Kolonii (2005), Sydney (2008) i Madrycie (2011). W lipcu 2013 roku w Rio de Janeiro z młodzieżą spotkał się Papież Franciszek. On też ogłosił, że następne spotkanie młodych odbędzie się w 2016 roku w Krakowie.

Tematem XXXI Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 są słowa: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”.

Według Komitetu Organizacyjnego ŚDM swój udział w tym wydarzeniu potwierdziło 356 tys. 294 uczestników ze 187 krajów. Oprócz grup zarejestrowanych organizatorzy spodziewają się wielu osób, które na ŚDM przyjadą spontanicznie.

Najwięcej uczestników spodziewanych jest podczas Mszy Posłania z Papieżem Franciszkiem w Campusie Misericordiae w Brzegach – szacuje się, że może wziąć w niej udział blisko 1,5 mln osób.

fot. P.Tracz/KPRM