Teresa Wargocka - Poseł Na sejm

Teresa Wargocka - slider

01
Wrzesień

Wiceminister edukacji na rozpoczęciu roku szkolnego w Jarocinie i Swarzędzu.

Teresa Wargocka Sekretarz Stanu w MEN wzięła wczoraj udział w wojewódzkiej inauguracji roku szkolnego w Jarocinie oraz powiatowej inauguracji w Swarzędzu.

Uroczystość w Jarocinie rozpoczęła się Mszą Świętą pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji kaliskiej Łukasza Buzuna. Gospodarzem wydarzenia był Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie, gdzie w czwartek naukę rozpoczęło blisko 1200 uczniów.

W trakcie wydarzenia, przed budynkiem szkoły wiceminister edukacji odsłoniła tablicę upamiętniającą patrona szkoły inżyniera Eugeniusza Kwiatkowskiego. Towarzyszyli jej wicewojewoda wielkopolska oraz starosta jarociński.

W swoim przemówieniu, wiceminister edukacji podkreśliła, że pierwszy września dla każdego członka społeczności szkolnej szczególny dzień.

– Cieszę się, że jesteście uczniami szkoły, która stworzyła dla was bardzo atrakcyjną ofertę edukacyjną. Życzę wam, aby ten rok szkolny spełniał wasze oczekiwania. Starajcie się każdego dnia budować wspólnotę uczniowską – powiedziała wiceminister edukacji Teresa Wargocka.

– Nauczycielom życzę wiele satysfakcji i radości z wykonywania zawodu, a także codziennego uśmiechu na twarzach swoich uczniów. Niech dla każdego szkoła będzie przyjaznym i bezpiecznym miejscem – dodała.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie to jedna z największych szkół w regionie.  W tym roku szkolnym zostało przyjętych ponad 40 uczniów więcej niż w roku poprzednim. W skład szkoły wchodzi zasadnicza szkoła zawodowa oferująca kształcenie w 30 zawodach, technikum oraz liceum ogólnokształcące z klasami policyjno-prawnymi i klasami wojskowymi.

Wizyta wiceminister edukacji w Zespole Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Swarzędzu

Podczas wizyty w Wielkopolsce, wiceminister edukacji Teresa Wargocka odwiedziła także Zespół Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Swarzędzu. Wzięła tam udział w inauguracji nowego roku szkolnego w powiecie poznańskim. Rozmawiała również z nauczycielami i dyrektorami szkół na temat planowanych zmian w systemie kształcenia zawodowego ogłoszonymi przez minister Annę Zalewską pod koniec czerwca w Wałbrzychu.

Według danych, aż 70% uczniów gimnazjów w powiecie poznańskim kontynuuje naukę w szkołach zawodowych, a bezrobocie wśród absolwentów szkół ponadgimnazjalnych szacuje się na 2%.

– Wasza szkoła jest przykładem, jak dzięki współpracy samorządu, dyrekcji oraz prywatnych przedsiębiorców można w dobry sposób zorganizować kształcenie zawodowe. Cieszę się, że ta wspólna praca wszystkich instytucji przynosi oczekiwane efekty – powiedziała Teresa Wargocka, Sekretarz Stanu w MEN.

W swoim przemówieniu, wiceminister edukacji podkreśliła, że nie we wszystkich regionach Polski w taki sam sposób zorganizowany jest system kształcenia zawodowego.

– Trzeba pamiętać, że w obecnych czasach szanse edukacyjne młodych ludzi uzależnione są od miejsca, w którym się urodzili oraz potencjału ekonomicznego regionu – podkreśliła wiceminister edukacji. – Dzielcie się swoją wiedzą z innymi mniej zamożnymi samorządami. Pokazujcie im, jak w efektywny sposób wypracowywać rozwiązania, które przyczynią się do tego, aby młodzi ludzie po zakończeniu szkoły mieli dobrą pracę i odczuwali z niej satysfakcję – dodała.

Szkoła w Swarzędzu od ponad 10 lat ścisłe współpracuje z Volkswagenem Poznań. Koncern samochodowy na poziomie zasadniczej szkoły uruchomił w szkole klasy patronackie, gdzie zapewnione jest kształcenie młodych ludzi w zawodach: monter mechatronik, elektromechanik pojazdów samochodowych, operator maszyn i urządzeń odlewniczych, a także mechanik automatyki przemysłowej i urządzeń precyzyjnych.

Szkoła co roku poddawana jest także audytowi Akademii VW z Wolfsburga. By zdobyć wysoko wykwalifikowanych pracowników, koncern dba również o odpowiedni sprzęt do nauki – dlatego firma oraz organ prowadzący wyposażają szkołę w specjalistyczne urządzenia. To w większości programowalne maszyny stosowane na hali produkcyjnej, a także poszczególne stanowiska do nauki systemów mechatronicznych.

Podczas obu uroczystości, w Jarocinie i Swarzędzu obecni byli parlamentarzyści, przedstawiciele lokalnego samorządu, władz wojewódzkich, wielkopolskiego kuratorium oświaty, a także firm i instytucji współpracujących ze szkołami.

 

Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej